Norwegia jako jeden z krajów Skandynawii jest bardzo atrakcyjnym rynkiem pracy. Sprawia to, że każdego roku wielu Polaków znajduje tam zatrudnienie. Biorąc pod uwagę ilość Polaków mieszkających w Norwegii, statystycznie, dość często dochodzi do zgonów naszych rodaków w tym właśnie kraju. W zdecydowanej większości krewni osób zmarłych za granicą postanawiają sprowadzać ciała lub prochy ich bliskich do Polski. W tym artykule wyjaśniamy, od czego zależą koszty i czas transportu oraz jakie kroki należy podjąć, aby cały proces przebiegł sprawnie i w pełni profesjonalnie. Dowiedz się, jak wygląda procedura transportu zwłok z Norwegii oraz co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej usługi.
Ile kosztuje transport zwłok z Norwegii do Polski?
Cena transportu zwłok z Norwegii do Polski zaczyna się od 9000 zł (okolice Oslo) i obejmuje pełną organizację całego procesu, włącznie z załatwieniem wszelkich formalności urzędowych i logistycznych. Cena obejmuje również trumnę transportową spełniającą wymogi międzynarodowe, tłumaczenie dokumentów, uzyskanie wymaganych pozwoleń na terenie obu krajów. Główny wpływ na koszt sprowadzenia zwłok z Norwegii ma miejsce przebywania ciała.
Przykładowe ceny dla poszczególnych rejonów Norwegii:
- Oslo, Moss, Ski, Lillesrtom – od 9000zł.
- Bergen, Stavanger – 0d 11000zł.
- Alesund – od 11500zł.
- Trondheim – 0d 12000zł.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Ustalając cenę oraz zakres usług warto zapytać:
- Czy w cenę wliczone jest załatwienie dokumentacji w Polsce oraz w Norwegii?
- Czy tłumaczenia norweskich aktów zgonu na język polski przez tłumacza przysięgłego wchodzą w zakres usług? (ułatwi nam to późniejsze uzyskanie polskich aktów).
- Ponieważ transportując zwłoki z Norwegii karawanem pogrzebowym, trasa biegnie przez Szwecję, konieczne jest skorzystanie z przeprawy promowej. Należy ustalić, czy w cenę usługi wliczony jest koszt promu z Polski do Szwecji? (Często wyceny pomiędzy poszczególnymi firmami mocno się różnią, ponieważ cena może zawierać koszt promu lub opłata ta jest naliczana osobno w zależności od ceny biletu, które potrafią się dynamicznie zmieniać).
Ile trwa sprowadzenie zwłok z Norwegii do Polski?
Czas sprowadzenia zwłok z Norwegii do Polski zależy od kilku czynników, takich jak wymagania formalne w Norwegii, dostępność dokumentów i pozwolenia na transport międzynarodowy. Standardowo cały proces trwa od 5 do 10 dni. W szczególnych przypadkach, takich jak trudności administracyjne lub konieczność dodatkowych ustaleń, czas ten może się wydłużyć.
Jakie dokumenty są niezbędne, żeby sprowadzić zwłoki z Norwegii zgodnie z przepisami?
- Karta zgonu wystawiona przez lekarza stwierdzającego zgon – Legeerklæring om dødsfall
- Norweski akt zgonu – Melding om dødsfall
- Zaświadczenie, że śmierć nie nastąpiła na skutek choroby zakaźnej – Smitteatest
- Zezwolenie na wywiezienie zwłok z terenu Norwegii wydawane przez policję – Laissez-Passe
- Zezwolenie właściwego Starosty lub Prezydenta Miasta na sprowadzenie zwłok lub prochów do Polski.
- Decyzję Konsula RP w Oslo na sprowadzenie zwłok do Polski.
Ważne: Ponieważ, Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, aby Norweskie akty zgonu zarejestrować w polskim urzędzie muszą być one opatrzone pieczęcią „Apostille”, przystawianą przez Statsforvalteren.
Potrzebujecie Państwo pomocy przy transporcie zwłok z Norwegii?
- Nasz wykwalifikowany zespół z chęcią pomoże. Wystarczy jeden telefon – jesteśmy dostępni 24/7
- Skontaktuj się z nami aby uzyskać darmową poradę i indywidualną wycenę
Kremacja w Norwegii czy sprowadzenie zwłok?
Organizując pogrzeb bliskiej osoby zawsze mamy do wyboru formę pochówku i tutaj należy dokonać wyboru czy decydujemy się na pogrzeb tradycyjny czy kremację. Nie inaczej jest w sytuacji, gdy zgon nastąpił w Norwegii. Podejmując decyzję czy zlecić transport zwłok z Norwegii czy może skremować ciało na miejscu i przetransportować do Polski prochy, istotnym aspektem będzie różnica w cenie. Należy pamiętać, że o ile transport urny może być tańszą opcją to cennik kremacji w Norwegii podnosi znacznie koszta całości usługi. W zdecydowanej większości przypadków, biorąc pod uwagę całkowitą cenę, kremacja w Norwegii i sprowadzenie urny będzie droższym wyborem niż przewóz trumny z ciałem.
Sprowadzenie ciała z Norwegii – samolotem czy karawanem?
Wydawać by się mogło, że sprowadzenie ciała z Norwegii do Polski drogą lotniczą jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. W praktyce jednak nie jest to już takie oczywiste. I tutaj, jak i w kwestii wyboru formy transportu w grę wchodzą finanse. Decydując się na transport lotniczy, zmuszeni jesteśmy do skorzystania z usług norweskiej firmy pogrzebowej. Zakład taki, przetransportuje ciało, przechowa do dnia wylotu, przygotuje i złoży do trumny oraz załatwi formalności związane z przekazaniem trumny na lotnisko. Należy wziąć pod uwagę, że Norwegia jest krajem z małą ilością lotnisk(Lotnisko Oslo – Gardermoen[OSL], Lotnisko Oslo – Sandefjord Torp[TRF], Lotnisko Tromso [TOS], Lotnisko Trondheim [TRD], Lotnisko Bergen [BGO], Lotnisko Stavanger [SVG]) w stosunku do swojej powierzchni, co sprawia, że odległości z zakładu z którego trumna miałaby być przewożona do miejsca wylotu mogą być znaczne. Dlatego też, lepszym rozwiązaniem będzie transport lądowy za pośrednictwem polskiej firmy zajmującej się międzynarodowym transportem zmarłych.
Śmierć członka rodziny w Norwegii jest niezwykle ciężkim i bolesnym doświadczeniem. Z koniecznością sprowadzenia do Polski bliskiej nam osoby, mamy do czynienia najprawdopodobniej pierwszy raz w życiu. Ponieważ nie jest to codzienna sytuacja dla nikogo z nas, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.
Ostatnie wpisy
Dzięki zaangażowaniu i skrupulatności zyskał zaufanie licznych klientów, którzy cenią jego kompetencje oraz empatię. Jego zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie skomplikowanych formalności, ale również wsparcie rodzin na każdym etapie procesu, co czyni go niezastąpionym specjalistą w dziedzinie międzynarodowego transportu zwłok.
- Kto sprząta po pogrzebie? - 22 kwietnia 2025
- Jak się ubrać na pogrzeb? - 29 marca 2025
- Jakie są obowiązki konsulatu w przypadku śmierci obywatela za granicą? - 7 lutego 2025